רציונאל כללי:

• סדנא בת 5 מפגשים שתהווה זמן איכות לאימהות ובנות בתחילת גיל ההתבגרות ושמטרתה לקיים שיח זהות רגשי וחברתי בינדורי וקבוצתי באמצעות מדיה, קריאת טקסטים, דמויות להשראה וחשיבה יצירתית, בהשראת התרבות העברית לדורותיה [תרבות, לא דת].
• יצירת פלטפורמה מכילה, דיאלוגית ואקטואלית לשוחח על נושאים כגון: פמיניזם, דימוי גוף, יחסי אימהות בנות, התבגרות ואחריות, תקשורת מקרבת, נשים ביהדות וחברה הישראלית ועוד.
• חשיפת הקבוצה לאפשרויות מגוונות העומדות לרשותן לציון בת המצווה [ולא רק בת מצווש] בחיק המשפחה והחברים.

המנחה שלנו היא הרבה גלית כהן קדם, נשואה, אם ל-3, מתגוררת בחולון. גלית בוגרת תואר שני במגדר, ומקדמת חינוך יצירתי וחווייתי לחשיבה ביקורתית ושיוויון בין המינים במסגרת הקהילה הרפורמית והמסלול החינוכי שהקימה בחולון. מנחת קבוצות ובעלת ניסיון של למעלה מ-10 שנים בעבודה עם בני ובנות מצווה ועם מיזמי הורים בחינוך וקהילה.

קצת לוגיסטיקה:

המפגשים יתקיימו בכל מקום שהקבוצה תבחר ושיכול לאפשר ישיבה נינוחה ונעימה ללא הסחות דעת. רצוי מקום שניתן להביא אליו ארוחת ערב קלה למשתתפות, וכן שיש בו ציוד הקרנה/גלישה שכן ייעשה שימוש באינטרנט. המפגשים יוכלו להתקיים בשעות הערב, רצוי ביום קבוע בשבוע.
מינימום המשתתפות הנדרש לפתיחת קבוצה הוא 8 משפחות. התשלום ייעשה במזומן, בצ'ק או בהעברה בנקאית. בסיום הסדנא יוצאו קבלות כדין.
במידה שיש קושי כלכלי ניתן לשלם לפי יכולת.

אז מה בתכנית?

התכנית היא בסיס לשינויים, ונשמח להתאים סדנא להלך הרוח ולצרכים הקבוצתיים הייחודיים.
מפגש א: ילדה, אישה ומה שביניהן- היכרות, תיאום ציפיות, תרגיל מיפוי עמדות אישי וקבוצתי על ילדות ונשיות, חשיפה לתיאוריות של הבנייה מגדרית. האם אישה נולדת אישה או לומדת להיות אישה?
מפגש ב: כל אישה לגופה- סדנא על ייצוגי נשים בתקשורת, בפרסום, בתרבות הפופולארית ו…אצלנו בראש. על תרבות אכילה ודיאטה, דימוי הגוף, תרבות הסלפי והשאיפה לקבלה עצמית [הבהרה חשובה: סדנא זו אינה עוסקת חלילה בתזונה ודיאטה אלא בתפיסה שלנו את עצמנו כנשים וכנערות שבתחילתו של שינוי הורמונלי ופיזיולוגי].
מפגש ג: נשים מעוררות השראה- על נשים אמיתיות ומומצאות בתרבות העברית ובחיינו שמראות לנו את הדרך: בשירה, באמנות, במקורות היהדות ובדיון אקטואלי.
מפגש ד: מבט פמיניסטי על חג או מועד בלוח השנה [תלוי עונות השנה]. לדוגמא: חנוכה- ליהודה המקבי הייתה גם אחות? סיפורי גבורה נשית לחנוכה, פורים- ושתי או אסתר? קריאה פמיניסטית במגילת אסתר, פסח- ארבע בנים, ארבעת הבנות- על הגדת לבתך בליל הסדר וכציו"ב.
מפגש ה: בת מצווה או בת מצווש? מהן האפשרויות העומדות לרשותי במשפחה וכנערה לציין את בת המצווה שלי? סדנא בעיצוב שנת/אירוע בת מצווה המשקף את ערכיי, שאיפותיי, אופיי ונטיותיי.