קהילה מטיילת- שבתרבות עברית משפחות

בכל שבת שנייה בכל חודש לועזי יוצאים לטיול/סיור בהובלת משפחה מתנדבת. ההשתתפות ללא תשלום ופתוחה לכל המסלול והקהילה. כל מתנדב/ת להובלת סיור או טיול משובץ לפי רצונו בחודש המתאים, מודיע לאן נוסעים, היכן מתאספים, מה צריך להביא והאם המסלול נגיש לעגלות.

במידת האפשר, מקיימים במקום פעילות קצרה הקשורה לנושא היסטורי/ לפרשת השבוע/ ללוח השנה העברי והישראלי. בסיום כל מסלול מתכנסים לפיקניק קהילתי.

השנה גם נקיים סיור רגלי אחד בחולון על מנת לאפשר למשפחות מסורתיות/ משפחות ללא רכבים להשתתף.

בשבת הסמוכה לט"ו בשבט אנו מקיימים אירוע בדיונות של חולון הכולל משחקים בחולות, שיחה למבוגרים על נושאי סביבה וקיימות עירונית וסדר ט"ו בשבט מוסיקלי בפארק פרס עם פיקניק משפחות.

פעמיים בשנה יוצאים לטיול קמפינג קהילתי בשטח הכולל צוותי הכנת ארוחות, הפעלת ילדים, קבלת שבת, טיול בטבע, לינה בשטח וערב הווי.

קהילה חוגגת

סביב לוח השנה העברי והישראלי יצרנו אירועים משותפים לקהילת קודש וחול של התנועה ליהדות מתקדמת [רפורמית] בחולון ולמסלול תרבות עברית. משפחות הבוחרות בכך משתתפות בקבלות שבת קהילתיות פעמיים בחודש, קבלות שבת מוסיקליות עירוניות אחת לחודש, סעודת שבת קהילתית משותפת אחת לחודשיים, שחרית מוסיקלית בראש השנה, תשליך בחוף בת ים, תפילות יום כיפור שוויוניות ומבוארות, הקמת סוכה קהילתית, פעילות בסוכת ראש העיר, הקפות שמחת תורה וריקודי-עם, הדלקת נרות חנוכה ומסיבת ריקודים, סדר טו בשבט בחולות בעיר, קריאת מגילת אסתר תיאטרלית בשיתוף שחקנים ממשפחות הקהילה, ערב עדות [זיכרון בסלון] ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, הבדלה בין זיכרון לעצמאות, תיקון ליל שבועות, קריאת איכה ב-ט באב ועוד. בפעילויות הרלבנטיות שמים דגש הן להכנה במסגרות המסלול, הן בשילוב מתנדבים ומתנדבות מכל המסגרות, והן ביצירת אווירה מכילה ומזמינה לילדים ומבוגרים עם צרכים מגוונים.

 

בית חם- בתים מארחים

על מנת לדאוג לחשיפה גבוהה ככל הניתן של משפחות הקהילה זו לזו, אנו מעודדים התארגנות של סבבי בית חם/ בית מארח, במהלכם כל ילד/ה זוכה לארח עוד 3 חברים וחברות מהמסגרת שלו/ה באופן חד פעמי אחר הצהריים למשחק, פעילות וארוחת ערב קלה. ביקורים אלה משמעותיים במיוחד הואיל והמסלול הוא על איזורי ולולא ביקורים יזומים אלה סביר שהילדים היו מתקשים להיפגש עם כל חבריהם למסגרת החינוכית. בעתיד נרצה גם לקיים שבת אירוח בה משפחות מהמסלול והקהילה יארחו ויתארחו לסעודת שבת יזומה.

 

כיבודי לידה

בכל פעם שישנה לידה בקהילה, אנו מארגנים קבוצת מתנדבים ומתנדבות המשתבצים לסבב כיבודי לידה ליולדת ולמשפחתה. מתנדבת מתאמת של המיזם מתקשרת לברר מהם צרכי היולדת וההעדפות התזונתיות של המשפחה, ומשבצת שלושה משלוחים בשבוע, בהתאם למספר המתנדבים [בדרך כלל הסבב אורך כשלושה-ארבעה שבועות לפחות]. מעבר לתמיכה הפיזית ותשומת הלב הקהילתית ליולדת ולמשפחתה, אנו עדים לצורך העז לביקורי יולדת שנמצאת באנו עסוקים בימים אלה בשאלה מהו הפרוטוקול המקביל שעלינו לפתח כתמיכה בחולים בקהילה ולהבדיל באבלים.משכב לידה וחווה לא אחת בדידות, בלבול ודכדוך. גילינו שכל יולדת שזכתה לקבל כיבודי לידה מזדרזת להתנדב בלידה הבאה, בעיקר משום שמדובר באחד המיזמים הנעימים והמשמחים ביותר שצמחו בקרבנו.

קהילה לומדת וסלון תרבות עברית

חרף העובדה שמסלול החינוך משרת בראש ובראשונה את ילדינו, אנו רואים חשיבות בהעשרת השפה שלנו כיחידים וכקהילה ולזמן הזדמנויות לדיבור על זהות ומשמעות. על כן אנו מקיימים אחת לחודש את סלון תרבות עברית, ערב שמעלה בכל פעם היבט אחר של החיים בישראל באמצעות חברי וחברות המסלול שמשתפים בתחום עיסוקם. השנה זכינו לשמוע על עיצוב ישראלי, איור ישראלי, על חינוך לניהול מחלוקות, אומנות בישראל, ספורט, מוסיקה ומגדר. אחת לשבוע אנו מקיימים בית מדרש של תלמוד במבט אקטואלי בליווי שתיית בירה, בשיתוף מרכז הצעירים של חולון [בירה עמיקתא].

רשת עסקים בקהילה

אנו מאמינים שאחת ממטרות המסלול היא עידוד עסקים קטנים ומקומיים ותמיכה הדדית. על כן אנו בתהליך יצירת "דפי זהב קהילתיים" ופינת "עסקים בקהילה" שמחברים את חברי הקהילה למאגר הידע, המיומנויות והשירותים של החברים והחברות, ואנו מעניקים חשיפה קבועה בעלון המקוון לעסקים ויוזמות של יחידים לזיכוי הרבים. כמו כן, אנו תמיד נעדיף ספקים מקומיים על פני רשתות גדולות בבואנו לרכוש שירותים וציוד לפעילות הקהילה.

כר ליוזמות חברתיות וחינוכיות

לתפיסתנו הקהילה היא כר פורה להגשמת חלומות אישיים ומשותפים. על כן אנו פועלים לתת תהודה ליוזמות שצומחות מחברים וחברות ולהזמין שותפים ושותפות נוספים למימוש הרעיונות השונים. כך התחלנו בתהליך של יצירת קבוצה שעוסקת בחינוך למיניות בריאה ומניעת אלימות מינית, קבוצה שעוסקת בתזונה בריאה ושיפור איכות המזון במסלול, קבוצת מתנדבים ומתנדבות שהצטרפו למיזם עירוני שמבקר קשישים בעיר לפני חגים, ועוד.

ועד הגן או הכיתה בתפקיד מנהיגות

בשונה מוועדי גנים או כיתות במסגרות חינוך מקבילות, אנו מבקשים לעודד תודעה של אחריות ומחויבות בקרב חברות וחברי הוועד הגני/ כיתתי: להיות קשובים להלכי הרוח בקרב משפחות המסלול, לייצג את המסגרת בוועדת חינוך מסלולית המתהווה, לאתר ולחבר בין משפחות שזקוקות לתמיכת הקהילה עקב קשיים שונים, לקדם יוזמות הורים עם הצוות החינוכי ולקדם שיח מכיל ושקול בקרב ההורים גם בנושאים רגישים.
מסלול תרבות עברית מאגד בתוכו תתי קהילות של המסגרות השונות, ושואף לתת לכל קבוצת משפחות חד פעמית את היכולת לעצב את חיי הקהילה בקרבה בגוון המיוחד שלה, תוך הלימה וזיקה לערכי המסלול הכוללים, ומתוך אמונה שהתנהלות ייחודית זו, במיוחד בכל הקשור בניהול מחלוקות וביישוב סכסוכים, היא ליבת החזון ומימושו.