2

דברים לפרשת וישלח/ עומר לוי – בר מצווה

דברים לפרשת וישלח//עומר לוי-בר מצווה

וַיִּשָּׂא יַעֲקֹב עֵינָיו, וַיַּרְא וְהִנֵּה עֵשָׂו בָּא, וְעִמּוֹ, אַרְבַּע מֵאוֹת אִישׁ; וַיַּחַץ אֶת-הַיְלָדִים, עַל-לֵאָה וְעַל-רָחֵל, וְעַל, שְׁתֵּי הַשְּׁפָחוֹת. ב וַיָּשֶׂם אֶת-הַשְּׁפָחוֹת וְאֶת-יַלְדֵיהֶן, רִאשֹׁנָה; וְאֶת-לֵאָה וִילָדֶיהָ אַחֲרֹנִים, וְאֶת-רָחֵל וְאֶת-יוֹסֵף אַחֲרֹנִים. ג וְהוּא, עָבַר לִפְנֵיהֶם; וַיִּשְׁתַּחוּ אַרְצָה שֶׁבַע פְּעָמִים, עַד-גִּשְׁתּוֹ עַד-אָחִיו. ד וַיָּרָץ עֵשָׂו לִקְרָאתוֹ וַיְחַבְּקֵהוּ, וַיִּפֹּל עַל-צַוָּארָו וַיִּשָּׁקֵהוּ; וַיִּבְכּוּ. [בראשית לג 1-4].

"במצב של אי ודאות עדיף להתכונן גם להפתעות טובות, ולא רק לגרוע מכל. רוב בני האדם פסימיים. האמת היא, שגם אני הייתי חושב כמו יעקב, מכיוון שבסוף תמיד חשוב גם לקחת בחשבון את כל הצדדים של הסיטואציה.
יעקב עושה מעשה חכם, מפצל את המחנה לשניים, מכיוון שאם עשו יתקוף מחנה אחד, השני יוכל לברוח. זה לא בהכרח מה שאני הייתי עושה, כי אנשים יכולים להיעלב מזה שהם פחות חשובים לך- כי שמת אותם במחנה הראשון.
יעקב גם שולח מנחות, מתנות לעשו- מנסה לשחד אותו. זה גם חכם. המשפחה שלו חשובה לו וזה גורם לו לתת משלו- רק לא להקריב את המשפחה שלו. המשפחה שלנו יותר יקרה מכל העושר והכסף בעולם- היא הכי חשובה!
הדבר השלישי שיעקב עושה זה להתפלל לאלהים. אני חושב שהבחירה בתפילה, כשאתה מאמין באלהים וחושב שהוא יכול לעזור לך, זה מעשה חכם. הוא צריך להיות הכתובת הראשונה שלך. יעקב מכסה את כל האופציות ליתר ביטחון.
המשנה אומרת: אם אין אני לי מי לי? אלהים עוזר, אבל לא עושה את כל העבודה. זה מחייב אותנו לעשות את רוב העבודה, ואלהים יהיה לתמיכה וגיבוי. אלהים יעמוד מאחורינו.
בעיקרון, אני רוצה שההורים יעזרו לי ללמוד לכל המבחנים אבל את המבחן אני אצטרך לעשות לבד. ככה זה גם כנראה יהיה כשאתבגר, המשפחה ואנשים טובים יעזרו לאורך כל הדרך- אבל תמיד אצטרך להתמודד לבד."

תגובות ( 2 )

 1. Reply
  זהר מחיפהאומר

  מקסים, מחשבות יפות.
  הלוואי שתמשיך לנתח כל סיטואציה בחיים בדרך כזו מחכימה.
  יישר כח.

 2. Reply
  אדראומר

  יפה כתבת!

לפרסם תגובה